Adrese teslim böbrek nakli

 

bobrek-nakli-fiyatlari

bobrek-nakli-fiyatlari

Böbrek hastası 61 yaşındaki Ali Şenel’e, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla 6’da 6 tam uyumlu böbrek nakli yapıldı.

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde ritim bozukluğuna bağlı kalp durması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 45 yaşındaki Emel Ergin’in bağışlanan böbreği, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde Ali Şenel’e nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, ‘full match’ diye tabir edilen 6’da 6 uyumlu böbreğin başarıyla nakledildiğini belirterek şöyle dedi:

“Böbrek ‘adrese teslim geldi’ diye tabir edebiliriz. Çünkü verici ve alıcı 6’da 6 uyumluydu. Verici ve alıcı arasında bu uyum varsa, Sağlık Bakanlığı Ulusal Bekleme Listesi’ndeki hastanın adına böbrek çıkarılıyor. Böbrek alıcının bulunduğu merkeze gönderiliyor ve o merkezde nakil gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

‘HAYATA KÜSMÜŞKEN YENİDEN DOĞDUM’

Aynı zamanda şeker hastası olan Ali Şenel, 2008 yılında bu hastalığa bağlı kronik böbrek yetmezliğine yakalandığını ve diyalize girmeye başladığını söyledi. Şenel, nakil sürecini şöyle anlattı:

“Dört yıl önce Sağlık Bakanlığı Ulusal Bekleme Sırası’na yazıldım. 14 Nisan Pazartesi günü saat 17.15’de telefonla ‘Böbrek bulundu, 6’da 6 uyumlu, böbrek adınıza geldi’ haberini aldım. Sabahı bekleyemedim ve arkadaşımla birlikte Burdur’dan Antalya’ya geldim. 2.5 saat süren operasyon sonunda yeni böbreğimle hayata tutundum. Şeker hastalığım nedeniyle gözlerimi kaybetme noktasına geldim. Her iki gözüm de yüzde 10 görüyor. Bunun üzüntüsü ve güçlükleriyle mücadele ederken böbrek bulunması, beni yeniden hayata bağladı. Hayata küsmüşken yeniden doğdum.”

6’DA 6 UYUMLU BEŞİNCİ NAKİL

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde yaklaşık 1 yılda 3 kez kadavradan, 2 kez de canlı vericiden 6’da 6 uyumlu böbrek nakli yapıldığı belirtildi. ‘Piyango gibi’ diye nitelendirilen böbrekler, canlı vericilerden 33 yaşındaki Nurcan Açıkgöz ve 29 yaşındaki İsmail Kuz’a nakledildi. Kadavradan ise 42 yaşındaki Muharrem Sağdıç, 64 yaşındaki İsmail Sarıçiçek ve son olarak emekli 2 çocuk babası Ali Şenel’e nakil yapıldı.

Advertisements
This entry was posted in HABER and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s